Zielony Dzień – Dzień Ogórka w grupie „Zuchy”

20 września 2019 r. dzieci z grupy „Zuchy” obchodziły w przedszkolu Dzień Ogórka. Tego dnia przedszkolaki i pani Ula przyszły ubrane na kolor zielony. Wszyscy przynieśli z domu ogórki duże, małe, grube, cienkie, długie i krótkie. Wśród nich znalazły się także inne warzywa ale wszystkie miały wspólną cechę – były zielone. Przedszkolaki wymieniały nazwy warzyw, dzieliły je na sylaby i na głoski. Spotkanie rozpoczęło się od zagadki wprowadzającej w tematykę zajęć. Bohaterem tych zajęć był ogórek. Następnie Zuchy oglądały ogórki, porównywały ich kształt, próbowały smak ogórków konserwowych, kiszonych, świeżych. Wymieniały sposoby ich przeznaczenia i wykorzystania. Odbyły się również liczne konkursy z ogórkiem w roli głównej (zbieranie ogórków, turlanie do mety, przenoszenie ogórka na tacy). Nie zabrakło konkurencji dla rodziców. Tatusiowie obierali ogórka na czas, a mamy kroiły na plasterki. Rodzicom kibicowały przedszkolaki. Końcową częścią zajęcia było wspólne kiszenie ogórków z rodzicami. Dzieci wkładały ogórki do słoików, pamiętały także aby umieścić koper, czosnek i chrzan. Gdy było wszystko gotowe rodzice zalali słoiki wodą z solą. Każdy słoiczek został podpisany imieniem dziecka. To był bardzo wesoły i wyjątkowy dzień, który zostanie na długo w pamięci zarówno przedszkolaków, jak i rodziców.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Opracowała: mgr Urszula Nitka