Historia Przedszkola

Państwowe Przedszkole Nr 1 w Krośnie – bo tak brzmiała wówczas nazwa zostało wzniesione w 1978 r.

W budowie budynku oprócz władz miejskich partycypowały krośnieńskie zakłady pracy WSK i Naftomontaż , wykonawcą był Krośnieński Kombinat Budowlany .

Jedynka była wówczas drugą placówką oddana do użytku najmłodszych na Osiedlu 30-lecia.

Dnia 6 września 1978 r. w otwarciu placówki uczestniczył ówczesny Prezydent Tadeusz Alibożek. Był to budynek czterooddziałowy wyposażony w sale gimnastyczną, zaplecze kuchenne , ogród przedszkolny – na tamte czasy nowoczesny, dobrze wyposażony , spełniający znakomicie swoja rolę.

W pierwszych latach jego istnienia uczęszczało do niego aż 180 dzieci. W latach późniejszych ze względu na wzrastająca liczbę dzieci zaadoptowano również na sale zabaw sale gimnastyczną. Ciekawostką może być fakt, że wówczas liczba dzieci w oddziałach sięgała nawet do 45 a nawet 49. Przedszkole w tych latach pracowało od 5.30 do 17.00.mieszkanie

W naszej historii funkcjonowały również filie przedszkola. Dla potrzeb najmłodszych zaadoptowano mieszkanie przy ul. Wojska Polskiego.

W latach 1982 -1987 nasza placówka pełniła funkcję przedszkola ćwiczeń. To tu studenci wyższych uczelni a także Studium Nauczycielskiego w Krośnie zdobywali praktyczną wiedzę i doświadczenie pedagogiczne w pracy z małymi dziećmi. W tym czasie dyrektorem i osobą , która stworzyła wizję i mit „Jedynki” była Pani Stanisława Szynal.

Jak dowodzą kroniki już w latach 70 –tych w przedszkolu organizowano wiele uroczystości np. z okazji Dnia Matki, Dnia Babci, Dziadka , Dnia Dziecka , Dnia Nauczyciela, Dnia Żołnierza itp. Obecnie takie uroczystości należą do tradycji i organizowane są corocznie a ich lista znacznie wzrosła.

W latach 1999 – 2009 „Jedynka” nosiła już nazwę Przedszkole Miejskie Nr 1 w Krośnie.  Przedszkole obsługiwało 125 dzieci z osiedla Br. Markiewicza .W tym czasie leciwy już budynek został generalnie wyremontowany przy współudziale sponsorów, rodziców i ówczesnych władz miasta.

Położono nowe kafelki w łazienkach, wyremontowano pion kuchenny, podłączono miejskie ogrzewanie , wymieniono okna , dach , docieplono budynek i pomalowano elewację zewnętrzną. W tym czasie dyrektorem przedszkola była Pani Agata Woś.

W roku 2009 nasze przedszkole wraz ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Krośnie weszło w skład Miejskiego Zespołu Szkół Nr 7, którego dyrektorem była Pani Urszula Socha a potem obecna Pani dyrektor Elżbieta Wilk.

Liczba dzieci na osiedlu szybko rosła a placówka cieszyła się bardzo dobrą opinią, więc zaadoptowano budynek „Stachyrakówki” ( SP 4) na początkowo jedną, a potem dwie, sale przedszkolne. Przedszkole obsługiwało wtedy aż 175 dzieci uczących się w 7 oddziałach.

Od roku szkolnego 2017/2018 Przedszkole Miejskie Nr 1 w Krośnie mieści się w budynku przy ul. Boh. Westerplatte 24 i liczy pięć oddziałów, do których uczęszcza 125 dzieci.