Konkurs recytatorski „Polscy poeci dzieciom”

Nasze przedszkole również włączyło się w działania dotyczące obchodów
100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem tych działań jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych.

Ojczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowy ogarniał dziejące się wydarzenia. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Ale wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza. My również tym pragnieniem połączeni, o ojczyźnie naszej mówić chcemy.

Tymi kilkoma słowami na temat naszej ojczyzny rozpoczęliśmy
Konkurs recytatorski  pod hasłem „Polscy poeci dzieciom”, przygotowany w naszym przedszkolu w dn. 09.11.2018r. przez p. Wiolettę Pańczuk i p. Agatę Czekaj.  Na konkurs oprócz występujących przedszkolaków przybyli również rodzice i sympatycy naszego przedszkola. Oceną prezentacji wierszy zajmowało się jury w składzie: p. Anna Dubiel, p. Urszula Socha i p. Jadwiga Faliszek. Koordynacją pracy jury zajmowała się p. Agata Woś. Dzieci występowały w dwóch grupach wiekowych, najpierw 3-4- latki, a następnie dzieci 5-6 letnie. Wiersze przeplatane były tańcami ludowymi i piosenkami patriotycznymi. Wszystkie dzieci dały z siebie wszystko, a atmosfera na widowni była podniosła i pełna wzruszenia.

Kiedy zakończyła się prezentacja wierszy, a jury wyszło na obrady, nauczycielki przeprowadziły quiz wiedzy patriotycznej. Jego pierwsza część była przygotowana dla naszych wychowanków, natomiast druga – ze znajomości polskich legend – dla rodziców. Wszyscy doskonali sobie poradzili z zadaniami, choć te wcale nie były takie łatwe. Dzieci pogłębiały wiadomości na temat miejscowości, kraju, rozwijały poczucie przynależności narodowej oraz dobrze się bawiły.  Kiedy jury wróciło z obrad został ogłoszony werdykt.

Oto wyniki konkursu:

Kategoria dzieci: 3-4 letnie

I miejsce  ex aequo – Emilia Wnęk i Julia Jaskółka

II miejsce – Zuzanna Topolska

III miejsce – Adam Hołubko

Kategoria dzieci: 5-6 letnie

I miejsce ex aequo – Marlena Betlej i Szymon Manerowski

II miejsce ex aequo – Lena Misztak i Oliwia Zajdel

III miejsce ex aequo – Amelia Pyteraf i Mira Kowalska

Nagrodą dla każdego uczestnika za udział w konkursie były dyplomy i książeczki z płytą CD sponsorowane przez Radę Rodziców. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów.