Świąteczne pierniki

Zbliżają się święta, czas więc na pieczenie pierniczków. 14 grudnia dzieci 5-6- letnie z grupy „Zuchy” miały bardzo pracowity dzień – piekły pierniczki. W tym dniu zaprosiliśmy do naszej grupy p. Karolinę, która pomagała nam przygotować ciasto na pierniki. Przed przystąpieniem do pracy dzieci zadbały o czyste ręce i odpowiedni strój (fartuszki, chusty na głowę). Poznały składniki i sposób wykonania ciasta oraz potrzebne przybory kuchenne. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki wzięły się do pracy. Wałkowały ciasto, wykrawały pierniczki foremkami o różnych kształtach (serduszka, gwiazdki, choinki, reniferki itp.). Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zanieśliśmy do kuchni. Tam w odpowiedniej temperaturze oraz określonym czasie piekły się w piekarniku. Po całym przedszkolu unosił się wspaniały, aromatyczny zapach pierniczków. Po ich wystygnięciu dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Pierniczki wyszły przepiękne i smaczne.

Opracowała: mgr Urszula Nitka